Ortezy stawu kolanowego i inne

OrtezyOrtezy (stabilizatory) są aparatami ortopedycznymi. Ich elementarnym celem jest usztywnienie oraz ustablizowanie chorego miejsca. Częstokroć są stosowane zamiast gipsu. Coraz powszechniej używa się je również w czasie rehabilitacji.

Ortezy przeznaczone do szyjnego odcinka kręgosłupa to kołnierze ortopedyczne, które unieruchamiają ów odcinek kręgosłupa. Podczas gdy występuje możliwość urazu wykorzystywane są jako podstawowy środek zabezpieczający, by nie doprowadzić do kolejnych urazów kręgosłupa szyjnego i rdzenia kręgowego. Miękki nazywa się także jako kołnierz Schanza, który stabilizuje w części Jest on dość wygodny oraz dostosowany do korzystania przez dłuższy czas. Kołnierz określany jako Florida jest sztywniejszy od uprzedniego. Zabezpiecza dolną część odcinka szyjnego.

Prostotrzymacze i ósemkowe pasy obojczykowe to ortezy skonstruowane do użycia we fragmencie piersiowym kręgosłupa. Prostotrzymacze przynoszą dodatkową stabilizację, a wykorzystywane są w wypadku bólu w części piersiowej kręgosłupa, podwyższonej kifozy inaczej zgięciu kręgosłupa i w przypadku inklinacji do garbienia pleców. Stosowanie prostotrzymacza daje możność dopasowywania postawy ciała we fragmencie piersiowym. Za to ósemkowe pasy obojczykowo unieruchomiają ten odcinek kręgosłupa po złamaniach obojczyka lub zwichnięciach stawu barkowo-obojczykowego, po złamaniach łopatki oraz różnych kontuzjach dotyczących odcinka barkowo-obojczykowego.

Prostotrzymacz

Ortezy stosuje się również w przypadkach problemów z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Używane są zarówno okresowo, jak i stale, szczególnie w sytuacjach silnych bólów kręgosłupa lędźwiowego i pogranicza piersiowo lędźwiowego. Przez jaki okres należy stosować tego rodzaju ortezy, precyzuje to lekarz. Dobór odpowiedniej ortezy zależy zarówno od warunków medycznych, jak i typu budowy ciała pacjenta. Ważny jest też komfort mianowicie np. odpowiednie wyprofilowanie oraz sprawy higieniczne czyli np. neutralizacja działania potu osadzającego się na elementach ortezy.

Przy wszystkich tych chorobach oraz problemach nie powinno się zapominać również o zwykłej profilaktyce i trosce o własne zdrowie.